بهره برداری از نخستین نیروگاه خورشیدیBifacial_N-type

بهره برداری از نخستین نیروگاه خورشیدیBifacial_N-type به ظرفیت 40 کیلووات توسط شرکت مشاران صنعت ماناتوس در خراسان رضوی

نخستین  نیروگاه خورشیدیBifacial_N-type در روستای «حصار» از توابع زبرخان بهره برداری شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع برق خراسان رضوی، در این مراسم «سیدمحمد باقر خراشاهی» مدیر برق زبرخان، «علی مشار موحد» پیمانکار شرکت مشاران صمهت ماناتوسو مجری پروژه، «امین یعقوبی» بهره بردار و «عماد شریفیان» کارشناس مروج مصرف این شهرستان حضور داشتند.

مجری پروژه نیروگاه خورشیدی ۴۰ کیلوواتی از نوع N در این باره گفت: این نیروگاه از بروزترین فناوری مربوط به پنلهای خورشیدی بهره گرفته و برای نخستین بار در خراسان رضوی بهره برداری شده است.


علی مشار موحد افزود: پنلهای مورد استفاده در این نیروگاه دوطرفه هستند و جذب نور غیرمستقیم انعکاسی از پشت پنل موجب افزایش حداقل ۲۰ درصدی جذب انرژی در واحد سطح می شود.

وی اظهار کرد: پنلهای خورشیدی از نوع N در طول دوران بهره برداری افت بازدهی خیلی کمتری نسبت به نوع P این نیروگاه دارند به طوری که در بلندمدت تولید انرژی به نحو مطلوبی ارتقا می یابد.

این کارشناس پیش بینی کرد که میزان تولید انرژی تجمعی سالیانه از اين واحد نیروگاهی به بیش از ۸۸ هزار کیلووات ساعت در سال برسد، همچنین با توجه به تابش آفتاب مناسب در کنار دمای معتدل و وزش باد دائمی در زبرخان، بازدهی و تولید نیروگاه های فتوولتائیک و بادی در این شهرستان افزايش یابد.

شایان ذکر است، تولید انرژی برق توسط نیروگاه خورشیدی از نوع N سالانه در مصرف هشت و ۸۰۰ متر مکعب گاز طبیعی و ۸۸ هزار لیتر آب صرفه جویی و از انتشار ۱۸ تن دی اکسید کربن جلوگیری خواهد کرد.

منبع خبر: https://kedc.ir/